directadmin
Mail Listeleri

Bir mail listesi oluşturmak için öncelikle, kontrol panelinden “E-Mail Menu” yü görüntüleyin. Daha sonra “Mailing List” ikonunu tıklayın. Hiçbir liste görünmeyecek, “Create Mail Listing” e tıklayın.

email list

 

Listeniz için bir isim girin ve “Create” tuşuna basın. Böylece mail listesi menüsüne geri döndürüleceksiniz ve tabloda yeni listeniz yer alacak. Not: Eğer isim bir POP3 hesabı, otomatik cavaplayıcı veya forward edici olarak kayıtlıysa, bu mail listesi oluşturamazsınız.

E-Mail Aracılığı ile Üye olmak/Üyelikten çıkmak

Sunucu, Majordomo mail listesi programını kullanmaktadır. Genel olarak, mail listeleri yalnızca, e-mailler vasıtasıyla işletilir ve yapılandırılır. Bir mail listesine üye olmanın 2 yolu vardır:

  1. majordomo@yourdomain.com adresine bir mail gönderin ve mesaj metnine "subscribe listname" yazın. (tırnak işaretini kullanmayın.)
  2. listname-request@yourdomain.com adresine bir mail gönderin ve mesaj metnine "subscribe" yazın (tırnak işareti kullanmayın).

Her liste, toplu mesaj gönderme olanağına sahiptir. Yani, mesajlar bir yere kaydedilirler ve belli periyotlar halinde (örneğin haftada bir) olmak üzere bir büyük mesaj olarak gönderilirler. Büyük listelerde bu kullanışlı bir yöntemdir, çünkü çoğu kullanıcı her gün mail almaktan hoşlanmaz. Bir mail listesinin toplu (digest) mesaj gönderim sürümüne kayıt olmak istiyorsanız, şunları yapın:

  1. "subscribe listname" yerine "subscribe listname-digest" yazın.
  2. listname-request@yourdomain.com yerine listname-digest-request@yourdomain.com yazın.

Üyelikten çıkmak için yapmanız gerekenler, üye olmak için yapmanız gerekenlerin aynısıdır, sadece "subscribe" yazdığınız yerlere "unsubscribe" yazmanız gerekecek. Majordomo, size bir sonuç maili gönderecek ve isteğinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini bildirecek. Ayrıca, kontrol panelinden, üye olanların listesini görüntüleyebilirsiniz.

Kontrol Panelini Kullanarak Üye olma/Üyelikten Çıkma

Kontrol panelini kullanarak, üye olanları silebilir veya yeni üyeler ekleyebilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın ki, eğer bir kullanıcıyı eklerseniz, Majordomo onlara, eklendiklerine dair bir uyarı mesajı göndermez. Yani, biri onlar mail atmadan veya listede olduklarını söylemeden, listeye eklendiklerinden haberdar olmazlar.

İlk adımda, değişiklik yapmak istediğiniz listeyi seçin. Mail listesi menüsünden, tüm mail listelerini görebilirsiniz. Üzerinde çalışmak istediğiniz liste isminin yanındaki “view” linkine basın. Aşağıdakine benzer bir kutu ile karşılaşacaksınız.

pop3 email

Birini üye yapmak için, "Add to mylist" veya "Add to mylist-digest" den birini seçebilirsiniz. Daha sonra “submit” tuşuna basın. Üyelikten çıkarma işlemleri ise, kaldırmak istediğiniz adreslerin yanına işaret koymanız ve “Delete Selected” demeniz ile gerçekleştirilir. Tüm üyeler, mail listesine ne şekilde kaydoldukları (e-mail yolu veya kontrol paneli) dikkate alınmaksızın burada listelenirler.

Mail Listesi Ayarlarını Değiştirmek

Kontrol paneli, Majordomo’nun görünümünü değiştirebilmeniz için arabirimlerle size sunulur. Bu özelliği görüntülemek için, ana mail liste menüsüne gidin ve değişiklik yapmak istediğiniz listenin yanındaki “view” linkine tıklayın. Ekranın en üst kısmında,başka bir link göreceksiniz: "To change list and digest settings, click here.” Bu link sizi komfigürasyon menüsüne (configuration) götürecek.

Konfigürasyon menüsü, mail listesinin şu özelliklerini değiştirmenizi sağlar:

  • List description (Liste Açıklaması)
  • Digest settings (Toplu Ayarlar)
  • Subscribe policy (Üye Olma Kuralları)
  • Maximum message length (Maksimum mesaj uzunluğu)
  • Moderators (Moderatörler)
  • Ve daha fazlası

Konfigürasyon menüsü uzman kullanıcılar içindir.